Budeme si ešte môcť niekedy kúpiť pravý slovenský cesnak?

Autor: Július Kráľ | 2.2.2018 o 17:40 | Karma článku: 2,24 | Prečítané:  564x

Variť sa bez cesnaku na Slovensku asi nedá. Ide prakticky do väčšiny našich jedál. Aká je však kvalita cesnaku ktorý sa predáva, o tom radšej pomlčím. Aká je teda skutočne situácia s touto tradičnou plodinou na Slovensku ? 

Na kritickú úroveň sa dostalo pestovanie na Slovensku v r. 2011 kedy výmery na ktorých bol pestovaný slovenský cesnak klesni na zhruba 11 ha. Oproti minulosti kedy sa cesnak pestoval na Slovensku na plochách 400-600 ha v niektorých rokoch i viac sa dá povedať, že sa prakticky prestal pestovať.  V súčasnosti je situácia o niečo lepšia hlavne vďaka jednému  veľkému pestovateľovi na juhu Slovenska,  ktorý začal pestovať cesnak vo veľkom.  I tam však nemôžeme celkom hovoriť o slovenskom cesnaku pretože gro jeho cesnaku tvoria francúzke odrody. 

                        Je možne s tým niečo urobiť ?  Otázka na mieste. Záujem u spotrebiteľov je a veľký !  So skupinou nadšencov sme pred 4 rokmi založili občianske združenie Slovenský cesnak, ktorého hlavnou úlohou bolo a je podporovať  slovenských pestovateľov cesnaku a budovať povedomie u spotrebiteľov aby sa zameriavali na nákup nášho domáceho cesnaku.   

            Slovenský cesnak je však stále vo veľkej miere nedostupný.  V obchodných sieťach ho prakticky nevidíme a u pestovateľov,  ktorí ho ešte pestujú je obyčajne hneď vypredaný.  Prečo sa teda nepestuje medzi farmármi viac ? Príčin je viacero.  Prvým a asi aj najväčším problémom je, že väčšie množstvo,  ktoré by náš bol schopný dopestovať  nedokáže predať za primerané veľkoobchodné ceny. Výkupne veľkoobchodné ceny,  ktoré ponúkajú  našim farmárom obyčajne nepokrývajú ani náklady na dopestovanie a spracovanie, avšak ku konečnému spotrebiteľovi sa dostáva  častokrát za ceny,  ktoré  prevyšuj 200 a viac násobok výkupnej ceny   

            Výrobne náklady  sa pohybujú u našich farmárov niekde na úrovni 2,20-2,5€ (udaje sme získali prieskumom od pestov

ateľov cesnaku).  Pre zníženie ceny nákladov by boli nutné investície do špecializovaných  strojov na výsadbu, vyberanie, triedenie, čistenie či balenie to znamená veľké investície . Problémom je ale výkupná cena. Ta sa väčšinou pohybuje na úrovni okolo 2€/kg (výkupne ceny sme získali po tom ako sme sa pokúšali nájsť pre našich farmárov odbyt ),  čo obyčajne nepokrýva ani náklady na  výrobu. Sami sa však všade môžeme presvedčiť  že cesnak sa predáva od zhruba 5€ hore. Kde je teda problém ?      

            Záujem slovenského farmára o jeho pestovanie je, avšak reálne ich tento stav odrádza od pestovania. Každým rokom sa nájdu nový záujemcovia o pestovanie avšak takmer bez výnimky môžeme hovoriť len o malých plochách spravidla do 1ha.  Väčšina súčasných pestovateľov ho pestuje na malých  výmerách, spravidla dopestujú iba toľko cesnaku,  ktorý dokážu zrealizovať  na miestnom trhu. Slovenský cesnak  naši farmári predávajú obyčajne  v cenovom rozmedzí 5-8€/kg, čo je mnohokrát oveľa menej ako je to v obchodných sieťach.

            Ďalším faktorom ktorí odrádza  našich farmárov je vysoká prácnosť.  Samozrejme,   že existuje mechanizácia a kompletná technológia  kde je prakticky úplne odbúraná ľudská práca. Avšak v kombinácii s pomerne vysokými nákladmi na zabezpečenie sadzača, vyorávače, viazačky triedičky ..... a veľmi problematickou realizáciou úrody (väčších množstiev – nízke výkupné ceny ) na slovenskom trhu drvivá väčšina farmárov zostáva pri tradičnom pestovaní cesnaku s vysokým podielom ručnej práce, a to sa stáva čím ďalej tým viac prekážkou nakoľko cena práce neustále (aj keď pomaly) ale stúpa a stále je väčší problém  dostať ľudí pracovať na polia. Investícia za týchto podmienok do technológie je pri malých výmerách prakticky nevratná.

            Ak by sme sa pozreli na tradičný spôsob pestovania bez mechanizácie je potrebných asi 20 zásahov od výsadby cez ošetrovanie až po vyčistenie a triedenie do kvality v akej sa dostáva k Vám spotrebiteľom.

            Kvalita našich cesnakov je v porovnaní s tým čo sa sem dováža mnohokrát vyššia. V závislosti na odrode  majú naše cesnaku 5-11x vyšší obsah aromatických látok hlavne s tými ktoré sa dovážajú z Činy. Pokiaľ by sme sa na to pozreli aj z hľadiska ceny a pohľadu spotrebiteľa,  tak 1kg slovenského cesnaku nám vyváži minimálne 5kg nekvalitneho dovozového.  Pri prepočte to znamená, že ak kúpite nekvalitný cesnak aj po 4€ (už skoro nemožne) tak na ten istý efekt v kuchyni v porovnaní s naším potrebujete asi 5kg čo v prepočte znamená 20€ za dovozový, za kilo slovenského zaplatíte 5-8€. Viac netreba komentovať

            Čo by pomohlo aby sa slovenský cesnak znovu objavil na našich poliach a trhu.? V prvom rade skutočný záujem spotrebiteľa.  Pre obchodne siete sú  okrem ich obchodnej politiky dôležitý aj faktor záujmu. Ak je o niečo skutočne záujem  vedia to do sortimentu zaradiť takmer okamžite. Klasický spôsob ktorý je teraz zaužívaný teda ponuka, zalistovanie, pravidelné dodavky počas roka to je po finančnej a logistickej stránke pre slovenských farmárov ekonomicky skoro nedostupné. Zatiaľ to však vyzerá tak , že sa spokojíme s tým čo nám obchodné siete ponúknu.

            Osobne vy som však dal prednosť ak by sa spotrebitelia začali chovať viac slovensky  a teda nakupovali priamo u farmárov ako je to bežne napríklad v Nemecku či Francúzku.  Záujemcovia určite nájdu u našich farmárov aj ine produkty a určite vo výbornej kvalite a verím, že ešte aj vo výborných cenách.

            Pre tých,  ktorí majú k cesnaku blízko by som určite odporučil Festival cesnaku,  ktorý sa koná  v Čechách, v areáli krásneho zámku BUCHLOVICE.  Nájdete tam všetko čo sa týka cesnaku nielen samotný cesnak, nájdete tam pestovateľov, dobre jedlá hudobný program a ktorým by to ešte nestačilo môžu si prezrieť nádherný park a zámok.

            Verím, že aj my si začneme trochu viac vážiť našich domácich produktov, ktoré nielenže sú zdravé, čerstvé ale podporíme i našich farmárov ktorí to skutočne veľmi potrebujú.        

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?